Guardiola: “Nëse nuk fitojmë Championsligën nuk është mjaftueshëm.”

Pep Guardiola zbulon objektivin e Manchester City për sezonin e ardhshëm me paralajmërim të për sukses të katërfishtë dërguar tifozëve

PEP GUARDIOLA thotë se e di që suksesi i pashembullt i trefishtë i Manchester Cityt do të thotë asgjë për të ardhmen dhe tashmë po planifikon sulmin e tij në Ligën e Kampionëve vitin e ardhshëm.

Manchester City u bë skuadra e parë angleze e meshkujve që fitoi të gjitha tre trofetë vendase me rekordin 6-0 ndaj Watfordit në Wembley të shtunën pasi ata kishin siguruar tashmë titullin e ligës dhe Kupën Carabao.

“Unë kam thënë që më parë se e di që do të gjykohemi në fund nëse nuk fitoj Ligën e Kampionëve,” tha ai. “E di nëse nuk bëjmë atë, nuk do të jetë e mjaftueshme. Kjo vjen me mua, e di këtë.
Kur arrita në Barcelonë, ishim me fat dhe e fituam atë dy herë në katër vjet dhe njerëzit presin që unë jam diçka e veçantë dhe që ne duhet të fitojmë Ligën e Kampionëve. Kjo është mëse e vërtetë.

“Edhe në këtë klub, marrja e pikëve rekord në sezonin e kaluar dhe fitorja e të gjitha këtyre garave vendase është e pabesueshme.”

Manchester City kishte fituar 14 ndeshje rresht për të mbajtur vendin para Liverpool në Premier League dhe mënyra e theksuar në të cilën ata panë Watford duhet të ketë gdhendur anën e tij një vend të përhershëm në histori.

Citizens do të sfilojë tri trofetë e tyre – plus Superkupën – në një turne me autobus të hapur të hënën mbrëma.

Megjithatë është ajo ndjenja pasi që ka një trofe që mungon pasi janë mundur ngushtë nga Tottenham me golat në fushë kundështare në cerekfinale të Ligës së Kampionëve.